Takı fotoğrafçılığı nedir?

Takı fotoğrafçılığı mücevher, takı ve bijuteri sektöründe faaliyet gösteren markalar için ihtiyaç duyulan ürün fotoğraflarını kapsıyor. Altın, gümüş, pırlanta gibi mücevherlerin ya da bijuterileri etkili bir şekilde fotoğraflamak, markalar için potansiyel müşterilere ulaşma açısından çok kıymetli. Takı fotoğrafı çekmek için fotoğrafçılığın gerektirdiği detaylı pozlama teknikleri, ortam ışıklandırması ve çevre yansımaları hakkında ustalaşmak önemlidir. Ürün çekimi hem online hem de offline pazarlama mecralarında kullanılıyor ve takı fotoğraf çekimleri, bir ürünü pazarlamanın ilk adımıdır.

Takı fotoğrafları nerelerde kullanılır?

Takı fotoğrafları bujiteriler, kuyumcular ve takı satışı yapan her yerde satışları artırmak adına kullanılması gereken öğeler. Takı fotoğrafçılığı, mağazaların internet veya sosyal medya üzerinden yapmak istediği satışlarda artış sağlamak, ürünün kaliteli görüntüleri ile müşteriyi ürüne yöneltmek için kullanılır. Kapalı ya da açık mekanlarda yapılabilecek takı çekimleri aşağıdaki alanlarda kullanılabilir:

  • E-ticaret siteleri ve kurumsal internet siteleri
  • Dergi, katalog ve gazeteler
  • Billboard gibi reklam alanları
  • Sunumlar

Satış hacmini artıran, müşterilerdeki keşfetme duygusuna hitap eden ve ürünlerin özelliklerini-kalitesini ifade eden takı fotoğrafları, marka bilinirliği açısından da çok önemli.

Takı fotoğrafları çekmek için neler gereklidir?

Takı fotoğrafları çekebilmek için kaliteli bir kameraya sahip olmak gerekir. Dijital bir fotoğraf makinesinde ince ve detaylı fotoğraflar çekebilmek için birçok ayarı bulunan, aydınlatma, uygun pozlama için ihtiyaç duyulan ışık yakalama potansiyeline sahip lensler kullanılmalıdır. Fotoğrafların çekildiği alanın yansımalarına, ışık ayarlarına ve ürünün siyah beyaz tonlarına çok dikkat edilmelidir.

Profesyonel takı fotoğrafçılığı hizmeti sunan deneyimli bir ajans olarak, hem çekim hem de Photoshop, Illustrator gibi programlarla son dokunuşları sağlıyoruz. 

Takı fotoğrafları çekerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Takı fotoğrafı çekiminde, aşağıdaki konulara dikkat edilmesi en iyi sonucu elde etmek adına çok önemli:

  • Kaliteli ve etkileyici takı fotoğrafları çekmenin ilk adımı, fotoğrafı çekilecek ürünlerin detaylı ve iz bırakmayacak şekilde temizlenmesidir. Gün ışığında ve çıplak gözle fark edilmeyen lekeler ve tozlar dijital fotoğraf makineleriyle çekildiğinde fark edilebilir. Bu nedenle fotoğraflar özel bezler ile eldiven takılarak dikkatlice temizlenmelidir.
  • Fotoğrafları çekerken kamera sabit olmalı ve daha rahat açılardan çekim alabilmek için makro lens kullanılmalıdır. Makro lenslerde detay fotoğraflar rahatlıkla çekilebilir ve açı değiştirmek diğer lenslere göre daha kolaydır.
  • Takı fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise fotoğrafların sade olmasıdır. Fotoğraflar gözü yormayacak ve yansımalara dikkat edilecek şekilde sade bir şekilde çekildiğinde müşterinin daha çok ilgisini çeker ve daha kaliteli görüntüler ortaya çıkarır.
  • Mücevher ve doğal taş fotoğrafları çekerken keskin bir odaklamaya sahip olmanız gerekir. Ürünün kaliteli ve parlak görüntüsünü yakalamak için taşın ve mücevherin özelliklerine iyi odak sağlamak görüntü kalitesini artırır ve fotoğrafın çok daha şık ortaya çıkmasını sağlar.

Ülkemizde takı fotoğrafçılığı hızla yaygınlaşıyor. Mağazalar, internet sitelerinde yer alan ürün fotoğraflarının kaliteli olmasına ve müşterinin ilgisini çekmesine ekstra özen gösteriyor. Doğru fotoğraf çekimleri ve ürün tanıtımları ile satışlarında artış sağlamayı hedefleyen mağazalar, profesyonel takı fotoğrafçılarıyla çalışıyorlar. Takı mücevher ürün fotoğraf çekimi alanında birçok referans sahibi, deneyimli bir ajans olarak markanız için en iyi çalışmalara imza atabiliriz.

Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.Sota Ajans avatarı

Yorum Bırak